Ja, Najwyższy

Mieszkacie w bloku Spółdzielni Mieszkaniowej? Fajnie. To ja jestem tym gościem, do którego dzwonicie jak się coś popsuje. Staram się pomóc wam wszystkim, mimo że wszystkich was, specjalnie z małej litery, nie bądźmy altruistami ani aliteracjonistami, równo nienawidzę. Straszycie prezesem – mam dla was jedno jedyne odpowiednie miejsce: koniec jutrzejszej kolejki. I to tylko jeśli przedtem umówicie się telefonicznie. A ja nie muszę odbierać telefonu, bo akurat może być zajęte, prawda?

Prezes też mieszka na tym osiedlu. I wie, że można przetrwać tydzień, dwa bez łapówki, ale jak mu w zimie zakręcę grzanie, to będzie od razu inaczej stękał. Może wstawić do środka kozę albo dwie i sypiać z nimi co noc, otulić się kożuchami, które przywiózł pociągiem przyjaźni ’76, ale jeśli ja nie będę chciał, to mu ciepła nie puszczę. I tyle.

Albo przychodzi taki jeden z taką jedną i na wejściu się wydziera, kogo to on nie zna i w ogóle, a ja wtedy grzecznie do małżonki – jego, nie mojej, jeszcze nie zgłupiałem do reszty by się żenić w dzisiejszych czasach, kogo stać na rozwody, chyba tylko libków i Małgośkę Rodowicz, bo jej męża to już nie bardzo – „Pani Kasiu, to ja jutro wpadnę przepchnąć kran” i pani się czerwieni uroczo, a mąż, w zależności od gabarytów osobistych, albo się zamyka albo chce przejść do rękoczynów, a ja wtedy pstrykam palcami i zza drzwi wyskakują Edek z Antkiem.

Edek to zwykły bandyta, nawet trzy semestry prawa skończył, za to Antek, co ma głównie podstawówkę, jest naprawdę inteligentny. Gdyby tylko nie popadał w słowotoki, potrafi milczeć trzy miesiące, ani słowa nie powie, wszystko na piśmie, ale jak zacznie gadać, to trzy godziny, co ja mówię, trzy dni bez przerwy potrafi. Przychodzę do roboty – a on gada. Wychodzę – gada. Przychodzę rano – gada. O polityce, sporcie, kulturze oraz ekonomii. O wszystkim ma własne zdanie. Oszaleć można.

Fuszerują strasznie. U mnie w domu, szczęśliwie mieszkam na innym osiedlu, i to we Wspólnocie Mieszkaniowej, nie dałbym im żarówki wymienić, tacy partacze. Ale tu to absolutnie nie moja sprawa, niech naprawiają. Jak ostatnio mieli wymalować nowe numery na bloku, to użyli, ich mać, cyfr rzymskich i teraz wszyscy się mylą. Dzwonił do mnie proboszcz i się piekli, że nie ma takiej ulicy jak Benedykta XX, bo panie nie było takiego papieża. Ale będzie, zgasiłem gałgana, ojciec chyba nie wątpi w Matkę naszą, Kościół Powszechny Katolicki, i sobie poszedł. Jak będzie się narzucać, to u mnie na osiedlu mieszka kochanka siostrzeńca bratanicy biskupa i będzie się mógł, proboszcz, udzielać na Twitterze z lekcji z Biblii, pisząc ze środka lasu.

Najgorsi są jednak pacjenci nieobjawowi jak mówimy na trupków. Taki nie ma rodziny ani znajomych, do lekarzy nie łazi, to mu się znienacka umiera i potem, takie są prawa natury i nawet ja nic na nie nie poradzę, zaczyna śmierdzieć. Sąsiedzi się pieklą, Edek z Antkiem brzydzą, i trzeba wzywać studentów medycyny albo co. A to nie są tanie rzeczy i ilu ja szacownych mieszkańców pochowałem cichaczem na trawniku przed blokami, w ramach wymiany kanalizacji, to już nie zliczę. Na policji niczego nie zgłaszam, mieszkanie wynajmuję na lewo i nikt mnie nigdy nie złapie.

Właśnie, dzwonił do mnie niedawno nadburmistrz czy inny nie-do-sołtys, i pyta się czy bym nie miał wolnego pokoju z kuchnią albo dwóch dla syna, on się zrewanżuje. Ale się wydarłem, jak on śmiał do mnie z takimi propozycjami?! Jak u mnie wszystkie mieszkania wyprzedane cztery lata do przodu, nawet te z mieszkańcami nadal żywymi i ja muszę teraz pilnować harmonogramu remontów. Jak chciał mieszkanie, to mógł przyleźć wcześniej i się grzecznie wpisać na listę, stawki są powszechnie znane i niezmienne, rewanżować to się może swojej starej, za te rogi co wiją się porożem od nosa aż pod jarzmo.

Nie chcę być jak ten dziad, co zawsze mówi, że dawniej było lepiej, ale co ja na to poradzę, że dawniej było lepiej, a na pewno łatwiej? Teraz wszyscy chcą być ekologiczni i to na przykłąd wymusza na mnie, człowieku przecież poważnym, tworzenia psich wybiegów przed każdym blokiem Spółdzielni. A jak któreś bydlę wykopie mieszkańca? Ale to pal licho, taki wybieg to musi mieć, urna, odpowiednie parametry, zgodne z normami unijnymi i jak czegoś nie dopilnuję, to będę mieć prokuratora na karku. Kiedyś się dzieci wysyłało na podwórko, psy za nimi i wszyscy byli zadowoleni, a najbardziej osiedlowi zboczeńcy.

Mógłbym długo opowiadać, ale mi się już nie chce. Szczególnie, że przed drzwiami znowu kolejka i będą mi marudzić o gruzowisku zamiast windy, poręczach wyprzedanych na złom, grzybie od strony północnej i suszy od południowej. Ludzie, naprawdę nie widzicie jak kraj robi się piękniejszy i rośnie w siłę, że przychodzicie mi zawracać głowę i dupę takimi pierdołami? Niech już przyjdą te Ruskie i od razu będzie spokój oraz cywilizacja! Chałup ze strzechami i dup podcieranych w krzakach. Komu by to przeszkadzało?

1 komentarz do “Ja, Najwyższy

  1. Ja bym rozważył czy kolega chce się poddać korekcie obywatelskiej, czy też woli mieć prokuratora na… przesłuchaniu połączonym z postawieniem zarzutu znieważenia prokuratora przez sugestię że prokurator może przyjmować substancje niedozwolone.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s